Okamura přečkal pokus o odvolání z funkce. Hlasování se odkládá
Foto: zpravy.e15.cz

Okamura přečkal pokus o odvolání z funkce. Hlasování se odkládá

14 novinky, 3

Předseda SPD Tomio Okamura přečkal pokus o odvolání z funkce místopředsedy sněmovny. Poslanci o něm hlasovat nebudou. Dolní komora program mimořádné schůze svolané na dnešek k tomuto bodu ve dvojím hlasování neschválila. Schůze se tak neuskutečnila.

Pro schválení programu hlasovalo nejprve 77 ze 176 přítomných poslanců, proti jich bylo 49. Hlasování zpochybnil předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. V dalším hlasování se vyslovilo pro konání schůze 78 ze 177 poslanců, proti jich bylo 41. Předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek za svolavatele řekl, že zásadní zodpovědnost ležela na hnutí ANO.

Okamura zlehčil svými výroky o koncentračním táboře v Letech u Písku utrpení lidí při romském holocaustu, zdůvodnil předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek svolání středeční schůze k Okamurovu odvolání z pozice místopředsedy sněmovny. Podle šéfa frakce ČSSD Jana Chvojky byla Okamurova slova naprosto nepřijatelná a předseda SPD nemůže zastávat vrcholnou funkci.

Bartošek připomněl i výroky dalších politiků SPD, například Miloslava Roznera o "neexistujícím pseudokoncentráku". "Hnutí SPD postavilo svou politickou kariéru na populismu a na ubohém zastrašování lidí," prohlásil předseda lidoveckého klubu. Je podle něho nutné zodpovědět otázku, zda má politik z SPD reprezentovat Česko ve vysoké ústavní funkci.

Chvojka uvedl, že genocidu za protektorátu přežila asi jen desetina romského obyvatelstva. Sociáln...

    Číst dál tyden.cz