Okamura a Rozner čelí trestnímu oznámení za výroky o Letech

Okamura a Rozner čelí trestnímu oznámení za výroky o Letech

9 novinky, 2

Představitelé hnutí SPD čelí trestním oznámením za jejich prohlášení k táboru v Letech. Pořad České televize 168 hodin zveřejnil nahrávku, kde poslanec hnutí SPD Miloslav Rozner označil na prosincovém sjezdu SPD tábor jako "neexistující pseudokoncentrák“ a Tomio Okamura v rozhovoru pro DVTV prohlásil, že tábor byl neoplocený a byl v něm volný pohyb.

Trestnímu oznámení čelí Okamura ze strany česko-romského sdružení Konexe. Krom trestního stíhání hrozí předsedovi SPD sesazení z pozice místopředsedy Poslanecké sněmovny, poslanec KDU-ČSL Jan Bartošek se nyní pokouší o získání potřebného počtu podpisů pro zařazení bodu na nejbližší schůzi Sněmovny.

Židovská obec v Praze žádá po Okamurovi ve vyjádření veřejnou omluvu obětem nacistické perzekuce a genocidy za pošlapávání jejich památky. Také požaduje omluvu pro historiky a další odborníky, kteří se tímto tématem zabývají, za lživé překrucování informací o koncentračním táboře v Letech u Písku. Vedle židovské obce požaduje omluvu také Muzeum romské kultury. Kritizován je i Evropským antirasistickým hnutím EGAM.

Okamura se za tato slova následně na svém facebookovém účtu omluvil. "Omlouvám se za moje nepřesné vyjádření k oplocení tábora v Letech u Písku - podle historiků oplocení tábora bylo dřevěné, místy laťkovým plotem, v plotě byly sice díry, ale pravda, byl tam, i když ho po většinu historie nikdo nehlídal,“ uvedl. "Hnutí SPD na...

    Číst dál kurzy.cz