Praha14°
Na Petříčkovo ministerstvo zaútočila cizí mocnost, tvrdí úřad kyberbezpečnosti4Foto© denikn.cz

Na Petříčkovo ministerstvo zaútočila cizí mocnost, tvrdí úřad kyberbezpečnosti

, 10 novinky, 2 zhlédnutí

Výbor dnes v usnesení vyzval vládu, aby kybernetické bezpečnosti věnovala veškerou pozornost a rozpočtové prostředky. Podle webu Deník N za červnovým hackerským útokem na českou diplomacii s velkou pravděpodobností stojí ruská vojenská rozvědka GRU.

Deník N napsal, že útok v červnu na ministerstvu odhalili státní specialisté na kybernetickou bezpečnost. Hackeři při něm narušili vnější počítačovou síť ministerstva, ve které nejsou utajované informace. Výbor dnes se znepokojením konstatoval, že tento incident je „podle informací NÚKIB útokem cizí státní moci“. Senátoři zároveň doporučili vládě, aby tyto incidenty brala s nejvyšší vážností.

Vládu také vyzvali, aby věnovala veškerou pozornost a rozpočtové prostředky na posílení kybernetické bezpečnosti nejen na úřadech, které jsou pod kybernetickým útokem, ale aby také přijala opatření, která umožní kybernetickým útokům zamezit. Předseda výboru Pavel Fischer novinářům po jednání řekl, že podle informací NÚKIB jsou česká ministerstva pod kybernetickým atakem.