Na festival ve Varech přijede režisér Linklater
Foto: archiv.ihned.cz

Na festival ve Varech přijede režisér Linklater

5 novinky, 3

Známý americký režisér a držitel Zlatého glóbu za film Chlapectví Richard Linklater bude hostem letošního, 53. ročníku filmového festivalu v Karlových Varech. Přijede jako host sekce věnované autorům z amerického Texasu.

Organizátoři se rozhodli vzdát poctu neziskové filmové organizaci Austin Film Society, která patří mezi klíčové filmové instituce v USA. Linklater společnost roku 1985 založil.

"Karlovarský festival dlouhodobě představuje to nejlepší z amerického nezávislého filmu a pocta Austin Film Society je v tomto směru vzrušujícím milníkem," říká umělecký ředitel festivalu Karel Och, podle nějž jsou Linklater a jeho kolegové inspirací pro filmové komunity na celém světě. "Jsme nesmírně potěšeni, že můžeme ukázat neuvěřitelný úspěch této organizace prostřednictvím vynikající tvorby texaských filmařů," dodává Och.

Festivalová sekce nazvaná Made in Texas: Pocta Austin Film Society uvede devět celovečerních filmů a dva krátkometrážní. Bude mezi nimi například Flákač, tedy Linklaterův slavný debut z roku 1991, dále soudobý akční western El Mariachi režiséra Roberta Rodrigueze nebo Pomalu jít od řecké rodačky Athiny Rachel Tsangariové.

Z novějších texaských filmů karlovarská přehlídka uvede oceňovaný psychologický thriller Úkryt od Jeffa Nicholse nebo minimalistické drama Davida Zellnera jménem Dítě-věc.

Austin Film Society začínala jako filmový klub pro studenty, umělce i o...

    Číst dál archiv.ihned.cz