Muzeum romské kultury žádá Okamuru o omluvu za výrok o Letech
Foto: www.lidovky.cz

Muzeum romské kultury žádá Okamuru o omluvu za výrok o Letech

7 novinky, 2

Brno - Muzeum romské kultury žádá předsedu SPD Tomia Okamuru, aby se veřejně omluvil za výrok o koncentračním táboře pro Romy v Letech u Písku. V rozhovoru pro DVTV v sobotu s odkazem na knihu uvedl, že tábor nebyl oplocený a lidé tam měli volný pohyb. Podle odborníků z Muzea romské kultury jde o nepravdivé tvrzení, které jitří protiromské nálady ve společnosti a pošlapává památku obětí perzekuce a genocidy Romů za druhé světové války.

Okamura v rozhovoru jako na svůj zdroj odkázal jednak na na nespecifikovaný citát bývalého prezidenta Václava Klause, jednak na knihu Akademie věd, kterou označil "Tábor Lety, fakta a mýty", která dle vyjádření Muzea romské kultury neexistuje.

Okamura v sobotu zprvu rozhovor na kameru DVTV odmítal, zmiňoval, že má horečku, pak přece jen na několik otázek odpověděl. Uvedl, že se na něj obrátila řada Židů s otázkou, proč Česko staví tábor v Letech na stejnou úroveň jako vyhlazovací tábor v Osvětimi. Následovalo tvrzení, že tábor v Letech nebyl oplocený. Moderátorka poté Okamuru přerušila, větu nestihl dokončit. Pak rozhovor završil politikův verbální útok na DVTV.

Médium označil za "Bakalův šunt". Podnikatel Zdeněk Bakala stojí za vydavatelstvím Economia, pro které DVTV dodává videoobsah.

    Číst dál zpravy.aktualne.cz