Mrazy zničily ovocnářům čtvrtinu úrody za téměř půl miliardy korun. Nejhůř dopadly meruňky a broskve
Foto: zpravy.aktualne.cz

Mrazy zničily ovocnářům čtvrtinu úrody za téměř půl miliardy korun. Nejhůř dopadly meruňky a broskve

7 novinky, 0

Holovousy - Letošní jarní mrazy zničily českým ovocnářům přibližně čtvrtinu úrody v odhadované hodnotě 478 milionů korun. Nejvíce na ně doplatily sady na Moravě. Největší propad sklizně se čeká u meruněk a broskví, a to kolem 80 procent. Finančně se nejvyšší ztráty odhadují u jablek jako hlavního ovocného druhu v Česku, měly by se pohybovat kolem 270 milionů korun. Uvedl to dnes předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Dubnové a květnové mrazy poškodily české ovocnáře druhý rok po sobě, loni způsobily škody kolem 400 milionů korun. Ty letošní jsou tedy ještě o pětinu vyšší.Nejvíc byly poškozeny sady na jižní Moravě, ale i na dalších místech na střední a severní Moravě. V Čechách způsobily mrazy škody spíše lokální.Právě některé moravské ovocnářské podniky, které nečekaně chladné počasí drtivě poškodilo už druhý rok po sobě, by se kvůli výpadku mohly podle Ludvíka dostat i do existenčních problémů.

O případné pomoci státu jsou ovocnáři podle Ludvíka připraveni jednat. Loni vláda ovocnářům na mrazové škody poskytla odškodnění 133 milionů korun.

    Číst dál zpravy.aktualne.cz