Končící šéf SPD Schulz německým ministrem zahraničí nebude
Foto: www.ceskatelevize.cz

Končící šéf SPD Schulz německým ministrem zahraničí nebude

7 novinky, 1

Berlín - Končící šéf německé sociální demokracie (SPD) Martin Schulz nebude německým ministrem zahraničí. Podle agentury Reuters to potvrdilo vedení SPD. Do vznikající velké koalice CDU/CSU a SPD vedené kancléřkou Angelou Merkelovou nakonec Schulz vůbec nevstoupí.

Německý list Bild v pátek informoval, že Schulz podlehl tlaku vysoce postavených kolegů v SPD, kteří jeho nové angažmá kritizovali.

Schulz už po loňských zářijových volbách, v nichž SPD dosáhla nejhoršího výsledku od druhé světové války, prohlásil, že do žádné vlády vedené Merkelovou nepůjde. Postupně ale otočil a chystal se, že převezme post šéfa německé diplomacie. Ve straně to vzbudilo velkou vlnu nevole.

Současnému ministru zahraničí Sigmaru Gabrielovi (SPD) se tak nejspíš otevřela cesta, aby v úřadu zůstal.

Sám Schulz se nechal slyšet, že důvodem jeho odchodu je, že odsunul osobní ambice. Podle něj je zásadní, aby sociální demokraté, kteří musejí vznik další velké koalice schválit ve vnitrostranickém referendu, rozhodovali především o programu, který se SPD podařilo prosadit do koaliční smlouvy.

"Kvůli diskusím o mé osobě ale považuji úspěšné hlasování za ohrožené. Proto tímto oznamuji, že se vzdávám vstupu do spolkové vlády," uvedl v prohlášení dvaašedesátiletý Schulz. Věří, že díky tomu skončí personální diskuse uvnitř SPD.

"Všichni děláme politiku pro lidi v této zemi. K tomu patří, že mé osobní ambice muse...

    Číst dál zpravy.aktualne.cz