Má se čeho bát, vzkázal Kaczyński na adresu Tuska. Předseda Evropské rady vypovídá u soudu v Polsku
Foto: www.ceskenoviny.cz

Má se čeho bát, vzkázal Kaczyński na adresu Tuska. Předseda Evropské rady vypovídá u soudu v Polsku

9 novinky, 1

Varšava - Bývalý polský premiér, předseda Evropské rady Donald Tusk začal ve čtvrtek dopoledne vypovídat jako svědek na prokuratuře ve Varšavě ohledně letecké katastrofy u Smolenska, kde v dubnu 2010 zahynul tehdejší prezident Lech Kaczyński a 95 dalších lidí.

"Má se čeho bát," prohlásil na Tuskovu adresu bratr mrtvého prezidenta, předseda vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński.

"Loajálně jsem řekl (německé kancléřce Angele) Merkelové, že s Donaldem Tuskem to může dopadnout různě - aby na to brala zřetel, pokud ho podporuje (jako kandidáta) na předsedu Evropské rady. Nevzala to na vědomí," prohlásil Kaczyński v katolické televizi Trwam.

Zdůraznil současně, že polské zákony se na Tuska vztahují jako na každého občana.

Expremiér je vyslýchán na prokuratuře již podruhé, tentokráte se má výslech týkat pochybení při pitvách obětí smolenské katastrofy; dodatečně se totiž přišlo na záměnu těl v rakvích.

"Rodinám zakázali otvírat rakve a k tomu musely být nějaké důvody. A důvodem bylo, že se báli skandálu, protože by zatížil polsko-ruské vztahy. Udržování dobrých vztahů za každou cenu - navzdory tak strašlivé události - mělo posloužit k tomu, aby se Donald Tusk stal někým velmi důležitým v EU," tvrdil Kaczyński v televizi.

Následně dodal, že případný konflikt s Ruskem by Tuskovi zmařil šance na získání nejdůležitějšího křesla v unii, ze kterého ovšem "Polsko nap...

    Číst dál zpravy.aktualne.cz