Lauda kupuje aerolinky Niki, jež sám založil
Foto: archiv.ihned.cz

Lauda kupuje aerolinky Niki, jež sám založil

5 novinky, 3

Niki Lauda sám dobře ví, jaké to je, bojovat o život. Nebezpečných situací zažil v závodní kariéře nespočet. Nyní se legendární pilot formule 1 rozhodl bojovat o život aerolinek Niki, které už v roce 2003 jednou zachránil. Po loňském krachu Air Berlin, jež firmu vlastnily, a právních tahanicích v insolvenčním řízení se Lauda do Niki opět vrací jako většinový vlastník.

Laudovi se u soudů podařilo zvrátit prodej aerolinek nízkonákladové značce Vueling. Ta je loni v prosinci získala za 20 milionů eur a příslib dalších investic. Vueling patří do skupiny International Airlines Group (IAG), která je třetím největším leteckým přepravcem v Evropě. Vznikla spojením španělské Iberie a British Airways. Jen loni její letadla přepravila přes 104 milionů cestujících. O Niki měla zájem i německá Lufthansa, která z převzetí vycouvala, když obchod zablokovala Evropská komise.

Lauda není v leteckém byznysu nováčkem. Aerolinky pojmenované podle svého křestního jména založil před 15 lety. Jejich základ vybudoval na tehdy zkrachovalé německé charterové společnosti Aero Lloyd. Pod značkou Niki se aerolinky zaměřovaly na charterové dovolenkové lety pro Němce a Rakušany.

Sám Lauda vlastnil a řídil aerolinky Niki jen jeden rok. V roce 2004 uzavřel strategické partnerství s nízkonákladovými Air Berlin, které se staly hlavním hybatelem dění, a Lauda si ponechal minoritní akcionářský podíl.

Niki ale ne...

    Číst dál archiv.ihned.cz