Kiska chtěl spolu se Zemanem vyznamenat odbojáře Gabčíka s Kubišem. Český prezident to odmítl
Foto: www.ceskenoviny.cz

Kiska chtěl spolu se Zemanem vyznamenat odbojáře Gabčíka s Kubišem. Český prezident to odmítl

10 novinky, 2

Praha/Bratislava - Měla to být společná sláva českého a slovenského prezidenta. Alespoň tak si to úřad slovenské hlavy státu představoval, když před několika měsíci poprvé oslovil Pražský hrad s nápadem společně vyznamenat odbojáře Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, tedy Slováka a Čecha, kteří v roce 1942 spáchali (s pomocí dalších členů odboje) atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Tým Andreje Kisky navrhl, aby každý prezident vyznamenal jednoho parašutistu. Kiska Gabčíka a Zeman Kubiše. Mělo k tomu dojít na vzájemném setkání k této příležitosti. Jedním ze zvažovaných míst byl pražský kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, kde se oni a další bojovníci po atentátu ukrývali a nakonec zde po krvavé přestřelce zemřeli.

Zástupci úřadů obou hlav států jednali dvakrát a - jak nyní zjistil Respekt z diplomatických zdrojů - z akce nakonec sešlo. A to kvůli nezájmu na české straně. "Nikdy k tomu z Prahy nepřišla pozitivní odpověď," říká dobře informovaný diplomatický zdroj. Důvody zamítnutí slovenská strana nikdy neobdržela. "Nepátrali jsme po tom," dodává diplomat.

Kiska v reakci na české "ne" zvolil úspornější formát ceremonie a sám na Slovensku před dvěma týdny povýšil do hodnosti generálmajora Jozefa Gabčíka. "V průběhu druhé světové války jedinečná operace Anthropoid a v rámci ní úspěšný atentát na zastupujícího říšského protektora měla ve skutečno...

    Číst dál zpravy.aktualne.cz