Když můžeš, tak musíš, potvrdil Topolánek svou kandidaturu. Zeman by si měl jít odpočinout, řekl

Když můžeš, tak musíš, potvrdil Topolánek svou kandidaturu. Zeman by si měl jít odpočinout, řekl

6 novinky, 2

Praha - Nezvyklou otázkou začal expremiér Mirek Topolánek tiskovou konferenci, na které oficiálně oznámil kandidaturu na prezidenta: "Taky jste před týdnem nevěděli, že tady spolu budeme?" ptal se, a opětovně potvrdil, že se rozhodl kandidovat skutečně na poslední chvíli.

Jako důvod uvedl spojenectví mezi prezidentem Milošem Zemanem a předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem, konkrétně jejich společnou tiskovou konferenci, na které Zeman pověřil Babiše jednáním o sestavení vlády. "To, co jsme viděli, nebyl produkt nějaké televizní estrády nebo zábavy, ale smutná reality show české politické scény roku 2017," uvedl Topolánek.

Topolánek řekl, že chce svou kandidaturou dosáhnout toho, aby se Zeman zapsal do historie jako člověk, který přivedl zemi do NATO a který si zaslouží uznání a úctu. "A opravdu nechci, abychom si ho pamatovali jako někoho, kdo znásilňoval ústavní řád a ústavní zvyklosti, nebo podbízivě nadbíhal některým demokracii vzdáleným státům," prohlásil bývalý předseda ODS a dodal, že také chce, aby si Zeman odpočinul.

Topolánek se rovněž vyjádřil ke svému bývalému blízkému spolupracovníkovi Markovi Dalíkovi, který v pondělí nastoupil do vězení. Topolánek uvedl, že jako případný prezident by mu milost nedal. Ta je podle něj jen pro vážně nemocné odsouzené.

Více se nechtěl k Dalíkovi ani svým dřívějším kauzám vyjadřovat. Pokud otázka na tyto kauzy zazněla, argumentoval, ...

    Číst dál zpravy.aktualne.cz