Jurečka: Když Babiš nebude ve vládě, nebude jí řídit zpovzdálí. Ministři za ANO nejsou loutky
Foto: www.denik.cz

Jurečka: Když Babiš nebude ve vládě, nebude jí řídit zpovzdálí. Ministři za ANO nejsou loutky

8 novinky, 3

Praha - Lidovci se neobávají toho, že kdyby šéf vítězného hnutí ANO Andrej Babiš nebyl ve vládě, řídil by ji zpovzdálí jako loutkový kabinet. Dál trvají na své podmínce, že do vlády nepůjdou s trestně stíhaným politikem. Po pondělním jednání s piráty to řekl místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Piráti podle dosavadního vývoje nevidí žádnou možnost, že by do druhého kabinetu šli, nebo ho podpořili, řekl jejich předseda Ivan Bartoš. Premiér v demisi Babiš je trestně stíhán kvůli kauze dotací pro farmu Čapí hnízdo.

"Andrej Babiš několikrát zmiňoval, že ve vládě být nemusí. Já si dokážu představit, že by ve vládě předseda vítězné strany či koaliční strany nebyl. Poslední čtyři měsíce nebyl Andrej Babiš ve vládě (v minulém volebním období) a neměl jsem pocit, že by třeba ministr financí byl řízen po telefonu někde z Průhonic," řekl Jurečka.

Podle něj není nutné se obávat toho, že by Babiš řídil kabinet zpovzdálí. "Takové loutky to (ministři ANO) nejsou," dodal místopředseda KDU-ČSL.

Menšinová vláda hnutí ANO nezískala ve sněmovně důvěru. Babiš nyní vyjednává o nové vládě, která by měla v dolní komoře většinovou podporu.

Menšinová vláda jako poslední možnost

Lidovci menšinovou vládu vidí až jako poslední možnost před předčasnými volbami. Do vládní koalice by šli jen tehdy, pokud by v kabinetu nebyl trestně stíhaný politik, zopakoval Jurečka. Dodal, že bude záležet tedy jen na Bab...

    Číst dál zpravy.aktualne.cz