Biologové z UP objevili na Borneu další novou rostlinu
Foto: www.prvnizpravy.cz

Biologové z UP objevili na Borneu další novou rostlinu

7 novinky, 4

Olomouc - Olomoučtí biologové objevili v deštném pralese na Borneu další unikátní rostlinu z rodu hvězdnatek. Čtyřčlenný tým do této oblasti tropických lesů jezdí už pět let, ale tentokrát novou květinu objevili poprvé mimo chráněné území. To by mohlo napomoci místním lidem přesvědčit malajskou vládu, aby omezila kácení lesů na ostrově.

Hvězdnatka kelabitská, jak už nový druh rostliny vědci pojmenovali, je svým vzhledem květina unikátní. "Na první pohled září, má veliký květ a okvětní zubaté lístky, které vytvářejí zubatý lem, je zkrátka v mnoha směrech výjimečná," popsal pro Aktuálně.cz rostlinu Michal Hroneš z katedry botaniky.

Květy hvězdnatky jsou na první pohled větší než u rostlin, které biologové znají, přesto rostlina nedosahuje více jak osmnácti centimetrů.

Jak takové pátrání po novém druhu rostliny probíhá? Základem je vytipovat si předem místa, najít místní průvodce a potom už záleží na zkušenostech a pozornosti. "Musíme si zkrátka kleknout na kolena a hledat, je to jako když někdo bez brýlí hledá něco hodně drobného na zemi," popisuje práci v terénu Martin Dančák.

U prvního objevu nového druhu rostliny tomu ale bylo jinak. "Kolega uklouzl a rostliny si všiml náhodou, teď už alespoň víme, kde přesněji je hledat, " vzpomíná na první objev před pěti lety s úsměvem Hroneš.

Ekoturismus místo palmových plantáží?

Práce nejen olomouckých botaniků si váží hlavně místní ob...

    Číst dál zpravy.aktualne.cz