Indonéský ostrov Lombok zasáhla další zemětřesení
Foto: zpravy.aktualne.cz

Indonéský ostrov Lombok zasáhla další zemětřesení

7 novinky, 23

Jakarta - Turisty hojně vyhledávaný indonéský ostrov Lombok v neděli zasáhla další zemětřesení, z nichž nejsilnější dosahovalo 6,9 stupně. Tedy tolik, co počátkem měsíce, kdy tam přišlo o život přes 460 lidí. Podle agentury Reuters zahynul jeden člověk a série otřesů vyvolala v rezidenčních oblastech paniku a vyhnala lidi z jejich domů. Některé budovy byly poškozeny.

První dnešní zemětřesení mělo sílu 6,3 stupně a jeho ohnisko bylo v hloubce 7,9 kilometru. Další záchvěvy dosáhly 6,9 stupně a ohnisko měly 20 kilometrů pod mořským dnem. Americká geologická služba ohlásila ještě jedno zemětřesení o síle 7,4 stupně, jeho ohnisko bylo ale vzdáleno od ostrova přes 120 kilometrů.

Už první otřesy způsobily sesuv půdy na svazích sopky Mount Rinjani a paniku v blízkých vesnicích, kde bylo poškozeno několik budov. Oblast sopky Mount Rinjani, která je obvykle oblíbeným cílem turistů, je po ničivém zemětřesení ze začátku srpna uzavřená a sesuv půdy tam nemohl nikoho ohrozit.

Epicentrum prvního zemětřesení se nacházelo jihovýchodně od města Belanting a místní obyvatelé podle AFP potvrdili, že otřesy byly jasně citelné.

"Jel jsem autem pro pomoc evakuovaným (z minulého zemětřesení), když se začaly kymácet sloupy elektrického vedení. Uvědomil jsem si, že je to zemětřesení," řekl AFP místní obyvatel Agus Salim. "Lidé začali křičet a vyběhli do ulic," dodal Salim. Otřesy byly patrné také v Ma...

    Číst dál zpravy.aktualne.cz