Hurikán Irma dorazil na jižní ostrovy Floridy

Hurikán Irma dorazil na jižní ostrovy Floridy

23 novinky, 4

Key West (Florida) - Hurikán Irma dorazil na Floridu, kde udeřil na západ ostrovů Florida Keys. Informovalo o tom americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Podle něj zasáhl floridské ostrovy okraj oka hurikánu, kde je podle agentury AFP vítr nejsilnější.

Hurikán je na stupni čtyři z pětistupňové škály. Síla větru, který ho provází, dosahuje rychlosti 215 kilometrů za hodinu. Střed hurikánu je nyní asi 25 kilometrů od Key West a postupuje z jihu k západnímu pobřeží Floridy rychlostí asi 15 kilometrů za hodinu.

Účinky hurikánu se na jihu Floridy projevují už několik hodin. Už v sobotu večer místního času (v neděli ráno SELČ) byl hlášen výskyt prvního tornáda 50 kilometrů severně od Miami, v lokalitě Fort Lauderdale. Obyvatelé pociťovali také silný vítr a déšť, v některých městech voda zaplavila ulice. Bez elektřiny už je na 430.000 domácností.

Americký prezident Donald Trump v sobotu vyzval všechny Američany, vyskytující se v očekávané dráze hurikánu Irma, aby se bouři "klidili z cesty" a neměli strach o svůj majetek.

Trump nazval Irmu "bouřkou obrovské destruktivní síly" a vyzval všechny, kteří jsou v cestě hurikánu, aby dbali všech pokynů úřadů. Ty připravily plán evakuace několika milionů osob.

"Majetek se dá nahradit, ale život ne, a bezpečnost musí mít přednost," prohlásil Trump. "Nedělejte si starosti, jen se mu kliďte z cesty," uvedl Trump v krátkém videoposelství,...

    Číst dál ceskenoviny.cz