Finanční správa prohrála spor s FAU, zajišťovací příkazy jsou nezákonné
Foto: www.ceskatelevize.cz

Finanční správa prohrála spor s FAU, zajišťovací příkazy jsou nezákonné

12 novinky, 2

Finanční správa prohrála spor s přerovskou firmou FAU o zajišťovací příkazy.

Nejvyšší správní soud ve čtvrtek zamítl kasační stížnost Odvolacího finančního ředitelství. Potvrdil tak rozsudek Krajského soudu v Ostravě, který postup Finanční správy označil za nezákonný a zajišťovací příkazy vydané na distributora pohonných hmot FAU zrušil. Firma FAU, která pak vloni skončila v konkurzu, vlastnila sklad pohonných hmot v areálu přerovské Prechezy z holdingu Agrofert.

Předseda hnutí ANO a bývalý ministr financí Andrej Babiš mluvil o likvidaci firmy na nahrávce, kterou na konci srpna zveřejnil twitterový účet Skupina Šuman.

"Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony," říká Babiš na nahrávce. Okolnosti, za jakých vznikla, nejsou dodnes zřejmé.

Ostravský krajský soud, jemuž dal nyní Nejvyšší správní soud za pravdu, napadl zajišťovací příkazy na FAU jako nezákonné. Úředníci totiž po firmě vymáhali daň z přidané hodnoty za jeden obchod hned dvakrát.

Poprvé po ní chtěli jako po ručiteli 200 milionů korun, které neodvedla zkrachovalá společnost Verami. Ve stejný den si berní správa řekla dalšími příkazy o 218 milionů.

Nabyla totiž dojmu, že firma FAU, kterou podezřívala ze zapojení do řetězce zasaženého podvodem na DPH, daň nezaplatí. Následovala okamžitá exekuce a firma skončila v konkurzu.

"Nejvyšší správní soud dnes potvrdil, že exekuce byla ne...

    Číst dál domaci.ihned.cz