Extrémně rušná noc. Lodě u Itálie zachránily z moře přes 600 migrantů

Extrémně rušná noc. Lodě u Itálie zachránily z moře přes 600 migrantů

8 novinky, 2

Řím - Při šesti nezávislých operacích zachránily v noci na neděli lodě u Itálie přes 600 migrantů, kteří mířili z Afriky do Evropy. Záchranáři zažili "extrémně rušnou noc", uvedla na Twitteru organizace Lékaři bez hranic.

Z mnoha plavidel dostali do bezpečí mimo jiné i 123 mladistvých bez doprovodu, 11 dětí a sedm těhotných žen.

Nejsložitější byla evakuace lidí ze dvou nafukovacích člunů, z nichž jeden se potopil a ve vlnách skončilo na 40 pasažérů. Všechny zachráněné vzala na palubu loď Aquarius, kterou provozují Lékaři bez hranic a humanitární organizace SOS Méditerranée. Na záchranných akcích se podílela i italská pobřežní stráž, italské námořnictvo a obchodní lodě plující v oblasti.

Vysoké počty nově příchozích migrantů prověří novou italskou vládu premiéra Giuseppe Conteho, v níž zasedli zástupci euroskeptické a protiimigrační Ligy a protestního Hnutí pěti hvězd. Šéf Ligy Matteo Salvini, který zastává ostře protiimigrační postoje, totiž zasedl v čele ministerstva vnitra.

"Jsem teprve sedm dní v úřadu a pracuji na tom, abych čísla příchozích migrantů snížil a zvýšil počet vyhoštěných. Chceme snížit náklady na přijímání takzvaných migrantů a zkrátit čas jejich pobytu. Chceme do toho zapojit i evropské a mezinárodní zástupce, kteří dosud nechávali Itálii osamocenou," uvedl Salvini v sobotu na Twitteru.

Právě v sobotu k italským břehům dorazily dvě lodě s více než 450 migra...

    Číst dál zpravy.aktualne.cz