Zemědělci dostanou miliardové odškodnění za sucho
Foto: zpravy.aktualne.cz

Zemědělci dostanou miliardové odškodnění za sucho

5 novinky, 3

Praha - Zemědělci dostanou jako odškodnění za letošní sucho až dvě miliardy korun, rozhodla dnes vláda. Ovocnáři a školkaři obdrží dalších 208 milionů korun za škody způsobené jarními mrazy. Novináře o tom informoval ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Agrární komora dříve uvedla, že by si přála na odškodnění více než tři miliardy korun.

Ministři financí a zemědělství mají podle Jurečky za úkol do února předložit přesný plán na financování kompenzací. "Pro nás je důležité, že můžeme rozběhnout administraci," dodal ministr.

"Odškodnění za sucho půjde na nejvíce postižené plodiny, tj. obiloviny, olejniny, cukrovou řepu, brambory, kukuřici na zeleno a siláž a trvalé travní porosty ve vazbě na chov hospodářských zvířat," sdělil úřad. Přesný mechanismus vyplácení odškodného ministerstvo zatím neuvedlo.

Nejvíce se kvůli suchu podle ministerstva snížila úroda na jižní Moravě, v části středních Čech a v jižních Čechách. "Letošní sucho se vyznačovalo výraznými rozdíly dopadu na zemědělskou produkci i mezi velmi málo vzdálenými lokalitami, proto nelze vyloučit jeho významné dopady i v oblastech, které nebyly celoplošně suchem zásadně dotčeny," dodal úřad.

Agrární komora již dříve uvedla, že škody způsobené suchem, které jsou hlavně na Moravě, dosahují deseti až 12 miliard korun. Za předloňské sucho stát vyplácel více než miliardu korun.

Letošní úroda jablek v sadech pěstitel...

    Číst dál zpravy.aktualne.cz