V Afghánistánu bylo zraněno pět českých vojáků, jeden těžce
Foto: www.blesk.cz

V Afghánistánu bylo zraněno pět českých vojáků, jeden těžce

22 novinky, 20

V Afghánistánu bylo zraněno při útoku na hlídku pět českých vojáků. Jeden byl zraněn těžce, po operaci je mimo ohrožení života. Další voják zůstává v nemocnici. Tři vojáci byli z nemocnice propuštěni a vrátili se k jednotce. Atentátníci zaútočili automobilem naloženým výbušninami na obrněný automobil českých vojáků. ČTK to sdělila mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

Na začátku srpna zahynuli v Afghánistánu při sebevražedném útoku tři čeští vojáci. Lidové noviny napsaly, že české speciální síly zaútočily na spolupachatele srpnového atentátu. Podle deníku jeden z nich zemřel, další byl zajat. Česká televize uvedla, že mrtvých a zajatých je více. Někteří odborníci únik informací kritizovali, pro české vojáky v Afghánistánu podle nich může znamenat ohrožení. Vedení armády ani ministerstvo obrany informace nepotvrdilo.

Atentát se odehrál ve 14:20 českého času. "Útok byl způsoben civilním vozidlem naloženým výbušninou, která byla iniciována v bezprostřední blízkosti vozidla patroly. Následkem výbuchu se obrněné vozidlo MRAP (Mine-Resistant Ambush Protected) převrátilo a bylo zraněno pět českých vojáků osádky," uvedla Dvořáková. "Čtyři vojáci V. B. (1985), M. J. (1984), M. S. (1976), M. Š. (1992) byli lehce zraněni a jeden voják D.

K. (1983) byl zraněn těžce," dodala.

    Číst dál tyden.cz