Dálnice z Vídně se přiblížila k Mikulovu. Pokračování na Moravě je v nedohlednu
Foto: www.novinky.cz

Dálnice z Vídně se přiblížila k Mikulovu. Pokračování na Moravě je v nedohlednu

6 novinky, 4

Vídeň, Praha - Rakušané dnes zprovozňují 25 kilometrů dálnice A5, která vede z Vídně k Mikulovu. Nový úsek mezi Schrickem a Poysbrunnem výrazně zrychlí i cestu mezi Brnem a rakouským hlavním městem, kterou dosud zpomalovaly kolony v Poysdorfu a padesátikilometrové omezení rychlosti při průjezdu obcí.

Dálnici z Vídně na sever začali Rakušané budovat po roce 1989 a nyní se přiblížili k české hranici na zhruba deset kilometrů. Pokračování na české straně, kde chybí téměř 25kilometrový úsek dálnice D52 mezi Pohořelicemi a Mikulovem, je ale zatím v nedohlednu.

Čtyřproudová komunikace z Brna do Rajhradu je v provozu od 70. let, pokračování do Pohořelic se - tehdy jako rychlostní silnice - otevřelo v roce 1996. Od té doby stavba stojí.

Zpoždění způsobily hlavně spory o to, zda je potřeba z Pohořelic do Mikulova rozšiřovat silnici na čtyři pruhy, nebo zda postavit jen dálniční spojku z Břeclavi k rakouským hranicím. Dálnice D2 z Brna do Břeclavi totiž vede relativně blízko plánované dostavby D52. Ekologové napadají také vedení přes Novomlýnské nádrže a chráněnou krajinnou oblast Pálava.

"Také jsme nemohli pokračovat kvůli tomu, že Jihomoravský kraj neměl až do loňska zásady územního rozvoje," řekl minulý týden český ministr dopravy Dan Ťok. Teprve loni na podzim kraj rozhodl, že nová dálnice má kopírovat současnou silnici první třídy číslo 52 a že se tedy bude stavět varianta přes M...

    Číst dál zpravy.aktualne.cz