Chovanec: Odmítavý přístup Česka ke kvótám na migranty nezmění ani hrozba Evropské komise
Foto: zpravy.aktualne.cz

Chovanec: Odmítavý přístup Česka ke kvótám na migranty nezmění ani hrozba Evropské komise

7 novinky, 0

Brusel - Česká republika svůj odmítavý přístup k přijímání migrantů, kteří se dostali do Itálie a do Řecka, nezmění ani poté, co kvůli tomu Evropská komise některým zemím pohrozila řízením, které může skončit před unijním soudem. Řekl to ve čtvrtek v Bruselu ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Vnitro podle něj odmítá ustupovat od důkladného prověřování těch migrantů, které by mohlo od obou jihoevropských zemí přebírat v rámci jednorázového přerozdělování podle kvót.

Eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos po čtvrtečním jednání ministrů vnitra unijních zemí novinářům řekl, že solidaritu nemohou projevovat jen některé země unie. "Není to otázka ultimát, je to chvíle k tomu, aby se všechny státy ujaly své odpovědnosti," poznamenal. Státy EU by se podle něj měly přestat vymlouvat a měly by dodržet své závazky, je to podle něj věc správná politicky i morálně.

ČR, která by měla do září přijmout přibližně 2600 lidí, zatím převzala jen 12 migrantů z Řecka. Od května 2016 ani nenabídla žádná místa do programu, který do letošního září předpokládá v unii přerozdělení 160 000 osob.

Program příliš nefunguje. K 12. květnu bylo přesunuto jen 18 418 osob a Evropská komise přiznává, že celkový počet dodržen nebude.

Přesto Avramopulos tento týden Maďarsku a Polsku, které zatím nepřevzaly vůbec nikoho, dal měsíční lhůtu na změnu přístupu. Pokud se tak nestane, zahájí podle něj komise říz...

    Číst dál zpravy.aktualne.cz