Chovanec ČSSD doporučí hlasovat pro odvolání Okamury z vedení PS
Foto: zpravy.aktualne.cz

Chovanec ČSSD doporučí hlasovat pro odvolání Okamury z vedení PS

7 novinky, 3

Praha - Úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec podpoří v případném hlasování odvolání předsedy hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury z funkce místopředsedy Poslanecké sněmovny. V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce Chovanec řekl, že stejné hlasování doporučí i celému klubu ČSSD, byť bez hlasů ANO bude iniciativa jen plácnutím do vody.

Odvolání Tomia Okamury navrhuje KDU-ČSL kvůli jeho výrokům o protektorátním koncentračním táboře v Letech u Písku. Šéf SPD totiž v lednu řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat.

Vyjádření kritizovala pražská židovská obec i Muzeum romské kultury, které v něm spatřují popírání holocaustu.

Chovanec v neděli prohlásil, že Okamurovy výroky jsou za hranou, možná i za pěti hranami. Lidovce nicméně kritizuje za snahu získat politické body, když záměr oznámili v médiích místo toho, aby ho napřed probrali s dalšími politickými stranami.

"Bude-li se hlasovat pro odvolání (Okamury), já budu hlasovat pro a budu to doporučovat i na klubu," uvedl Chovanec.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) ve středu řekl, že Okamura se omluvil, což považuje za dostatečné. Chovanec připomněl Babišova slova i podobné vyjádření Heleny Válkové (ANO). "Tady bude zásadní postoj hnutí ANO, bez...

    Číst dál zpravy.aktualne.cz