Český export se loni přiblížil rekordní úrovni 4,2 bilionu. Kvůli nedostatku lidí ale letos růst zpomalí, odhaduje asociace
Foto: byznys.ihned.cz

Český export se loni přiblížil rekordní úrovni 4,2 bilionu. Kvůli nedostatku lidí ale letos růst zpomalí, odhaduje asociace

8 novinky, 2

Export českých firem se loni přiblížil rekordní úrovni 4,2 bilionu korun, což bylo meziročně o pět procent víc. Kvůli sílící koruně, nedostatku pracovníků a nedostatečné výrobní kapacitě firem tempo růstu vývozu letos zvolní. Na čtvrteční tiskové konferenci to uvedli zástupci Asociace exportérů a Raiffeisenbank.

"Na rok 2018 nelze počítat s dalším významným růstem exportu, protože zcela určitě dojde k dalšímu posilování koruny. Automobilový průmysl jako tradiční tahoun vývozu v tuto chvíli již ve třech skupinách ze šesti (podle členění ČSÚ) zaznamenává stagnaci, či dokonce propad proti roku 2016," uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Loňský rekordní export zůstane podle něj v dalších letech pravděpodobně nepřekonán.

Nedostatek pracovních sil na trhu práce je ve skutečnosti ještě mnohem horší, než ukazují statistiky, uvedl Daněk. Ne všechna volná místa jsou totiž deklarována na úřadech práce, a navíc část nezaměstnaných se pohybuje v zóně šedé ekonomiky, upozornil. Skutečný počet nezaměstnaných na jedno volné pracovní místo tak odhaduje na 0,7.

Podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské potáhnou další růst exportu zahraniční zakázky, a to především sílící německá ekonomika. Nedostatek pracovníků na trhu práce a v mnoha případech už i nedostatečná výrobní kapacita firem ale budou v letošním roce bránit svižnějšímu růstu vývozu, a tudíž celé ekonomiky.

"Bo...

    Číst dál byznys.ihned.cz