Česko zásah v Sýrii označilo za vzkaz těm, kdo neváhají použít chemické zbraně. Hrad útok odsoudil
Foto: zpravy.e15.cz

Česko zásah v Sýrii označilo za vzkaz těm, kdo neváhají použít chemické zbraně. Hrad útok odsoudil

10 novinky, 4

Praha - Česká diplomacie vnímá noční útok USA, Británie a Francie v Sýrii jako jasný vzkaz těm, kdo by chtěli pokračovat v chemických útocích.

Rada bezpečnosti OSN podle ní nedokázala situaci v Sýrii účinně řešit.

Česko společně s dalšími státy Evropské unie vyzývá všechny aktéry syrského konfliktu ke zmírnění bojů a k obnovení mírových jednání, uvedlo ministerstvo zahraničí v tiskovém prohlášení.

Česká diplomacie také vyjádřila podporu stanovisku generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga. Uvedl, že vojenský zásah povede ke snížení kapacity syrského vládnoucího režimu vést chemické útoky proti svému lidu.

"Česká republika v minulých dnech ostře odsoudila barbarský útok proti civilnímu obyvatelstvu v Dúmá a vyzvala k jeho okamžitému a nezávislému vyšetření. Dnešní vojenský zásah USA a spojenců vnímáme jednoznačně jako jasný vzkaz komukoli, kdo by chtěl v chemických útocích v Sýrii pokračovat," uvedlo ministerstvo zahraničí.

"Česká republika vystupovala a vždy bude vystupovat zásadně proti jakémukoliv použití chemických zbraní. Plně podporujeme činnost Nezávislé mezinárodní vyšetřovací komise k Sýrii a mezinárodních mechanismů k vyšetření útoků chemickými zbraněmi, stejně jako přísné potrestání pachatelů," napsala diplomacie v prohlášení.

S prohlášením české diplomacie kontrastuje prohlášení Hradu. Vojenské řešení situace by podle Hradu mělo být až posl...

    Číst dál zpravy.aktualne.cz