Česko vyhlíží výsledky voleb. Rýsuje se druhé kolo Zeman - Drahoš, třetí je Fischer

Česko vyhlíží výsledky voleb. Rýsuje se druhé kolo Zeman - Drahoš, třetí je Fischer

23 novinky, 6

Praha - Hlasování v historicky druhé přímé prezidentské volbě skončilo s úderem sobotní 14. hodiny. Lidé vybírali příští hlavu státu z deseti kandidátů. Průběžné sčítání výsledků zatím nasvědčuje tomu, že Česko za dva týdny čeká druhé kolo voleb. Volební účast dosáhla 59,79 procenta voličů.

Potvrzují se zatím prognózy z průzkumů, po třiceti procentech sečtených okrsků vedou favorité. Současný prezident Miloš Zeman má 42,3 % hlasů, jeho hlavní soupeř podle průzkumů Jiří Drahoš 24,9 %. Na třetím místě následuje Pavel Fischer s 9,2 %.

Překvapením voleb je zatím čtvrtý Marek Hilšer, která má stejně jako Michal Horáček 8,7 procenta.

Zbylí kandidáti už následují se znatelným odstupem: Mirek Topolánek 3,9 %, Jiří Hynek 1,2 %, Petr Hannig 0,6 % a Vratislav Kulhánek 0,5 %.

Volební účast dosáhla necelých 60 procent. Zřejmě nejvyšší byla účast v Praze, kde byla v průměru dvoutřetinová. Naopak v Karlovarském kraji se pohybovala kolem 50 procent.

"Možná to vypovídá o tom, že skladba kandidátů nebyla taková, aby připoutala větší pozornost a lidé přišli k volbám. Možná to je také tím, že lidé jsou zklamáni politikou a už ničemu nevěří. Doufám, že se nám to v budoucnu podaří napravit," komentoval to jeden z kandidátů Marek Hilšer, který doufal v 70procentní účast.

Nejrychleji bylo spočítáno na Domažlicku

První sečtenou obcí byly Čečovice na Domažlicku, které se na volebním serveru objevily ...

    Číst dál zpravy.aktualne.cz