Česko otevřelo honorární konzulát v Jeruzalémě
Foto: www.novinky.cz

Česko otevřelo honorární konzulát v Jeruzalémě

8 novinky, 3

Česko otevřelo honorární konzulát v Jeruzalémě. Ceremoniál, kterým byla oficiálně zahájena činnost úřadu, se konal v úterý odpoledne, řekl ČTK honorární konzul Dan Propper. Izraelský podnikatel s českými kořeny vidí svůj hlavní přínos pro vzájemné vztahy zejména v byznysu. V roli konzula může pomoci zprostředkovat kontakty s významnými osobnostmi izraelské podnikatelské sféry a chce také podporovat investice v České republice.

"Svůj přínos vidím hlavně z hlediska ekonomických vztahů vzhledem k tomu, že jsem velmi dobře spojen s místní byznysovou komunitou. Na základě vlastní dobré zkušenosti také podporuji investice v České republice," řekl Propper, který má poblíž Teplic továrnu na výrobu náhražek masa ze sóji. Podnik se nachází nedaleko místa, kde na začátku 20. století začal podnikat jeho dědeček.

Plán otevřít honorární konzulát v Jeruzalémě oznámil letos v dubnu předseda vlády v demisi Andrej Babiš. Jméno konzula zveřejnila česká diplomacie o několik dní později, když prezident Miloš Zeman hostil na Hradě oslavy 70. výročí založení Izraele. Oficiální souhlas izraelské strany s působením v roli konzula převzal Propper v pondělí na izraelském ministerstvu zahraničí.

Nabídku stát se honorárním konzulem Česka dostal Propper přibližně před rokem. Přijal ji i s ohledem na český původ obou rodičů. Ze strany otce má Propper kořeny v Praze, až později rodina přesídlila do Teplic....

    Číst dál zahranicni.ihned.cz