ČEB a EGAP by nově měly spadat jen pod ministerstvo financí
Foto: zpravy.aktualne.cz

ČEB a EGAP by nově měly spadat jen pod ministerstvo financí

5 novinky, 4

Praha - Státní Česká exportní banka (ČEB) a Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) by nově měly spadat pouze pod ministerstvo financí. Vláda dnes schválila převod podílů ministerstev průmyslu a obchodu, zemědělství a zahraničních věcí na resort financí.

Vyplývá to z informací tiskového odboru kabinetu. Podle zdrojů ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner (za ANO) pro tuto variantu nehlasoval. Bod nebyl ani na oficiálním programu jednání vlády.

Převod podílů předpokládá změnu zákona o pojišťování a financování vývozu se státní podporou. Změny ve vlastnické struktuře ČEB také musí posoudit Česká národní banka.

Ministerstvo financí v návrhu, který má ČTK k dispozici, uvádí, že resort má již nyní specializovaný útvar, který vykonává jménem státu akcionářská práva ve společnostech strategického významu. Kromě toho činnost obou exportních institucí se čím dál zásadněji promítá do nároků na státní rozpočet.

"Je navrhován převod příslušnosti hospodařit s podíly na majetkových účastech státu na hospodaření ČEB a EGAP z ministerstva průmyslu a obchodu, z MZV a z ministerstva zemědělství na ministerstvo financí," uvádí dokument.

Přímé náklady státního rozpočtu na obě instituce od roku 2006 činí více než 32 miliard Kč, uvádí zpráva. "Z pohledu státu jako akcionáře je důležité, aby se práce s historickým klasifikovaným portfoliem soustředila pod 'jednu střechu', s jednotným ved...

    Číst dál zpravy.aktualne.cz