Zemětřesení o síle 7,2 a 5,8 stupně zasáhlo Mexiko
Foto: zpravy.aktualne.cz

Zemětřesení o síle 7,2 a 5,8 stupně zasáhlo Mexiko

8 novinky, 3

Mexiko - Mohutné zemětřesení o síle 7,2 stupně zasáhlo v pátek místního času (v noci na sobotu SEČ) jižní a centrální části Mexika. Po něm podle americké geologické služby USGS následovaly další otřesy o síle 5,8 stupně.

Při pokusu přistát havaroval kvůli otřesům vojenský vrtulník s mexickým ministrem vnitra a guvernérem státu Oaxaca na palubě. Oba politici pád přežili, ale havárie si vyžádala dvě oběti na životech.

Největší škody hlásí město Jamiltepec na jihozápadě státu Oaxaca, kde podle mexické civilní ochrany způsobilo zemětřesení škody na padesáti domech včetně místního kostela a radnice.

Záchranáři také evakuovali pacienty z nemocnice v nedalekém městě Putla Villa de Guerrero. Bez elektrického proudu zůstává v Oaxace sto tisíc lidí.

Lidé byli vystrašení i v Mexico city

Budovy se otřásaly i v metropoli země. Vyděšení lidé vybíhali při znění poplašných sirén z domů a zaplnili ulice. Podle agentur se davy lidí shromažďovaly na širokých třídách a náměstích, které představují nejbližší bezpečná místa.

"Bylo to příšerné," stěžovala si agentuře AP sedmapadesátiletá Mercedes Rojasová Huertaová, která se ani poté, co otřesy ustaly, nechtěla vrátit do svého domu. "Jsem vyděšená. Dům je moc starý," vysvětlila.

Loni v září si zemětřesení o síle 7,1 stupně vyžádalo 369 mrtvých, z toho 228 v hlavním městě.

"Vyběhli jsme. To je jediná věc, kterou jsme mohli udělat," uvedl podle agen...

    Číst dál zpravy.aktualne.cz