Babiš u Junckera odsoudí kvóty na uprchlíky: Když nás přehlasujete, hrozí referendum o Czexitu
Foto: www.novinky.cz

Babiš u Junckera odsoudí kvóty na uprchlíky: Když nás přehlasujete, hrozí referendum o Czexitu

13 novinky, 3

Brusel - Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) jede do Bruselu na jednání s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem s jasným vzkazem. Česko podle něj nikdy nedá souhlas se zavedením dalších povinných kvót na přijímání uprchlíků.

"Českým občanům dokážu vysvětlit vše, ale systém povinných kvót nikoliv. Pokud budeme opět přehlasováni, tak to proevropské politiky a politické strany v Česku dostane do vážného nebezpečí," řekne podle dokumentů, které má Aktuálně.cz k dispozici, Babiš Junckerovi na večerní schůzce v sídle Evropské komise.

A nejen to: Babiš chce Junckera varovat, že opětovné přehlasování by mohlo v krajním případě způsobit vystoupení Česka z Evropské unie. "Obávám se, že to může otevřít dveře populistům, kteří usilují o referendum o vystoupení z EU," prohlásí český premiér.

Před odletem do Bruselu premiér novinářům řekl, že případné přehlasování Česka v otázce kvót by považoval za "absolutně nepřijatelné a nepochopitelné".

Česko v roce 2015 nedokázalo sehnat dost spojenců a ostatní země Evropské unie ho přehlasovaly ohledně návrhu na zavedení jednorázových dočasných kvót. Evropská komise následně přišla s návrhem na stálé kvóty. Platily by pouze ve výjimečných případech, kdy by některou zemi EU zasáhla mimořádně silná migrační vlna. V rámci kvót by se nepřerozdělovali ekonomičtí migranti, ale jen skuteční uprchlíci, kteří ze svých zemí odešli kvůli válce ne...

    Číst dál zpravy.aktualne.cz