Soudce v USA dočasně zablokoval plán na zrušení programu DACA
Foto: zpravy.aktualne.cz

Soudce v USA dočasně zablokoval plán na zrušení programu DACA

6 novinky, 3

San Francisco - Federální soudce v San Francisku dočasně zablokoval plán amerického prezidenta Donalda Trumpa na zrušení programu DACA. Informovala o tom ve středu agentura Reuters.

Vízový program DACA chrání před deportací ze Spojených států statisíce imigrantů, kteří přišli do USA jako děti, když je s sebou přivedli jejich rodiče.

Administrativa prezidenta Trumpa oznámila už loni v září, že program DACA zruší. Opatření, které zavedl v roce 2012 Trumpův předchůdce Barack Obama, chrání před deportací téměř 800 000 lidí. Podle současného šéfa Bílého domu je ale neústavní.

Jenže federální soudce William Alsup v úterý v San Francisku rozhodl, že program musí po dobu, co o jeho osudu budou rozhodovat soudy, zůstat v platnosti. Účastníkům programu přezdívaným snílci by jinak podle něj hrozila "vážná, nenapravitelná újma". Soudce rozhodoval na základě několika žalob, jednu z nich podal stát Kalifornie.

"DACA těm lidem poskytla přijatelný výběr možností včetně vstupu na řádný trh práce," uvedl Alsup s tím, že možnost jejich legálního zaměstnávání je přínosem nejen pro ně samotné a jejich rodiny, ale i zaměstnavatele a díky daňovým odvodům také pro celé americké hospodářství.

"Nyní bez existujícího řešení sklouznou zpět do období před DACA a s tím souvisejících potíží," dodal. Rovněž konstatoval, že se všichni jistě shodnou, že přistěhovalci v programu DACA představují minimální, po...

    Číst dál zpravy.aktualne.cz