Senátoři odhlasovali doporučení ke zmírnění EET. Výjimka by se týkala ročního obratu do 750 tisíc

Praha - Dvacet tisíc podpisů na petici proti elektronické evidenci tržeb přimělo členy horní komory Parlamentu, aby se vážně zabývali změnami nebo rovnou ukončením zákona o EET. Po více jak dvouhodinové debatě, kde zněly názory, proč by bylo dobré provést změny v povinném odesílání účtenek přes internet, většina senátor nakonec zvedla ruku pro změnu.

V té senátoři navrhují vládě osvobození od EET podnikatelů s ročním obratem do 750 tisíc korun. Usnesení však není nijak závazné, jde jen o doporučení.

Senátoři si přitom sami tříštili síly tím, že navrhovali různé hranice, od jakého obratu by EET měla pro podnikatele platit. Ve hře bylo úplné zrušení EET, případně osvobození jen podnikatelů s různými hranicemi ročního obratu.

"Navrhuji hlasovat od nejodvážnějších návrhů k těm plachým," řekl před hlasováním navrhovatel Jiří Oberfalzer. První tak přišlo na řadu doporučit vládě úplné zrušení zákona. Pro něj však zvedlo ruku jen deset senátorů z 28 potřebných hlasů.

Podobně dopadl i návrh odpustit EET podnikatelům s roční hranicí obratu jeden milion korun. Pro bylo jen 19 senátorů, verzi s 750 tisíci ročního obratu už ale návrh podpořilo 30 hlasů a návrh prošel. Hlasovalo se i o zrušení 3. a 4. vlny EET senátora Iva Valenty, ale tento návrh byl zamítnut.

U debaty byli přítomni i náměstkyně ministra financí Alena Schillerová a ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeče...

Číst dál zpravy.aktualne.cz