První kolo bylo referendem o Zemanovi. Investoval do něj vše a prohrál. Drahoš má naději

První kolo přímé volby skončilo. Favorit Miloš Zeman sice vyhrál, ale takto si výsledek asi nepředstavoval. Investoval do první volby všechno, víc udělat nemohl, větší podporu v rozdělené zemi taky získat nemohl. Otázkou je, co se stane mezi prvním a druhým kolem; připravme se na "špínomety", jejichž cílem bude druhý finalista Jiří Drahoš.

První kolo muselo být pro Zemana obrovským zklamáním. Měl nebetyčnou výhodu před soupeři: úctě se těšící úřad prezidenta a to, jak ho využíval po celých pět let především ku svému prospěchu. Vedl permanentní, pětiletou kampaň za státní peníze. Fantastické plus.

Na své straně měl TV Barrandov a v ní každotýdenní rozhovor, ale jaký! Nikdy ostrá otázka, nikdy dialog, celé to bylo pokloněně prozemanovské. Plus další vstřícné pořady bez oponentů, plus "nekampaň", tedy intenzivní billboardová, letáková a mítinková propagace.

Před prvním kolem byl Zeman hyperaktivní, s Babišem vévodili médiím. Ukvapené jmenování premiéra, přijímání kandidátů na ministry, jmenování vlády, návštěva SPD Tomia Okamury a souznění s extrémisty. Tuto středu proslov před jednáním sněmovny o důvěře vládě a ve čtvrtek vystoupení premiéra Babiše, který řekl, že bude volit Zemana.

Zažili jsme smršť akcí, jejíž intenzitu nelze překonat. Proč Zeman a jeho tým (Vratislav Mynář, Martin Nejedlý a Jiří Ovčáček plus lidé v pozadí) tolik "makali" před prvním kolem, vystříleli všecku...

Číst dál nazory.aktualne.cz