Promiňte, polský prezident požádal o odpuštění Židy, kteří museli v roce 1968 odejít

Promiňte, polský prezident požádal o odpuštění Židy, kteří museli v roce 1968 odejít
Foto: www.lidovky.cz

VARŠAVA Polský prezident Andrzej Duda ve čtvrtek požádal o odpuštění Židy, kteří byli v roce 1968 ze země vypuzeni během antisemitské kampaně. Učinil tak během oslav spojených s 50. výročím studentských protestů na Varšavské univerzitě. Mezi Polskem a Izraelem přitom panují napjaté vztahy.

Polsko na začátku února přijalo kontroverzní zákon, který hrozí vězením tomu, kdo bude připisovat odpovědnost za holokaust polskému národu či státu, připomíná agentura AFP.

„Promiňte, prosím vás, tehdejší republice, Polákům a Polsku,“ obrátil se prezident na Židy, kteří byli nuceni v roce 1968 odejít do exilu. Zdůraznil, že „(nynější) svobodné a nezávislé Polsko za jejich exil nenese odpovědnost“.

Duda podle agentury PAP rovněž konstatoval, že pro Polsko znamenal jejich odchod ztrátu. „V jiných zemích patříte k intelektuální elitě, jste úspěšní a dostává se vám respektu; vaše úspěchy nejsou úspěchy Polské republiky,“ řekl.

Znesvářené kliky v komunistické straně využily studentských protestů v březnu 1968 k získání kontroly ve straně. Krize vyvrcholila čistkou Židů ve straně i v pracovní sféře - pro mnoho z nich to znamenalo konec kariéry, museli se vzdát majetku i polského občanství a odejít ze země.

Před 50 lety bylo z Polska vypovězeno kolem 13.000 Židů. Odejít musela řada lidí, kteří přežili holokaust, a prominentních intelektuálů, například sociolog Zygmunt Bauman, poznamenala agentura...

Číst dál lidovky.cz