Piráti žádají Babiše, aby prověřil dva prodeje ČEZu v Bulharsku za miliardy

Praha - Piráti vyslali do Bulharska své analytiky, kteří tam několik dní shromažďovali informace o obchodech ČEZu.

"Nyní jsme získali konkrétní a závažné informace, které vyvolávají pochybnosti o hospodaření ČEZu v Bulharsku v rozsahu sedmi miliard korun," uvedl předseda poslaneckého klubu pirátů Jakub Michálek. Mají k dispozici některé smlouvy a také informace z bulharského poslaneckého vyšetřování.

ČEZ však tvrdí, že jeho obchody v Bulharsku jsou transparentní. "Započtení všech příjmů ČEZ během působení v Bulharsku vede k tomu, že působení ČEZ v Bulharsku skončí mírným ziskem. Navíc k tomu ČEZ vede arbitráž vůči bulharskému státu," uvedl mluvčí společnosti Ladislav Kříž. Na arbitráži může česká firma získat miliardy.

ČEZ začal v Bulharsku podnikat v době, kdy země slibovala, že přijme stejná nebo velmi podobná pravidla, jakými se řídí podnikatelé v Česku či v jiných zemích EU. "Bulharský stát poměrně výraznou část toho, co sliboval zahraničním investorům při privatizaci tamní energetiky, nesplnil. A na tom stojí naše arbitráž, kterou s Bulharskem vedeme," vysvětlil Kříž, proč se ČEZ z obchodů v Bulharsku stahuje.

Piráti však trvají na prošetření obchodů a předali premiérovi seznam úkolů. Do dvou měsíců budou chtít po členech vlády odpovědi. "Vyzveme předsedu vlády, aby prostřednictvím ministerstva financí zajistil prověření hospodaření ČEZu na Balkáně," zdůraznil Michálek....

Číst dál zpravy.aktualne.cz