Petr Fiala obhájil post předsedy ODS, hlavními tématy projevů byli Babiš a Zeman

Ostrava - Dvacátý osmý kongres ODS zcela přesvědčivě zvolil opět za stranického předsedu Petra Fialu. Po úspěšných sněmovních volbách, ve kterých se občanští demokraté stali druhou nejsilnější stranou ve Sněmovně, neměl Fiala při obhajobě předsednického křesla těžkou úlohu.

V boji o vedení strany se mu nikdo nepostavil a ani z regionálních sdružení nepřišel jiný návrh, než aby stranu vedl dosavadní předseda. "Všechna regionální sdružení nominovala na předsedu Petra Fialu," potvrdil před volbou předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Fiala v hlasování, které přišlo na program krátce po poledni, získal od 503 delegátů 451 hlasů. Ve volební urně skončilo 495 hlasů, z toho 483 platných. "Jsem výsledkem dojat a vlastně jsem ho nečekal," děkoval za všeobecného smíchu Fiala delegátům.

Svého kandidátského projevu Fiala nejprve využil k tomu, že ještě probíhala prezidentská volba. "Obracím se na občany, kteří ještě nebyli volit. Nedopusťte překvapení, zabraňte překvapení v prvním kole. Pomozte do druhého kola podpořit co nejlepšího kandidáta na prezidenta České republiky," apeloval ve svém kandidátském projevu na lidi. Do konce prezidentské volby v tu chvíli zbývaly necelé tři hodiny.

"Další mandát současného prezidenta nesplní nároky, které na hlavu státu musíme klást, Myslete na národní zájmy," dodal Fiala.

Číst dál zpravy.aktualne.cz