ODS, STAN či TOP 09 ve druhém kole podpoří Drahoše, SPD naopak Zemana

„Občané udělali v prezidentské volbě první krok a já doufám, že za dva týdny uděláme společně i druhý a ukončíme toto nepříliš šťastné období,“ napsal na Twitteru Petr Fiala, předseda občanských demokratů. Zároveň Jiřímu Drahošovi pogratuloval k postupu do druhého kola a k roli vyzyvatele úřadujícího prezidenta.

ODS před volbami žádného kandidáta oficiálně nepodpořila, dávala ale najevo, že si nepřeje pokračování Miloše Zemana v čele státu. Fiala, který na kongresu strany v Ostravě obhájil funkci předsedy strany, už dříve během dne řekl, že další Zemanův mandát není v nejlepším zájmu České republiky. Podle něj Zeman společnost rozděloval a z noblesního úřadu prezidenta udělal „pokleslou reality show“.

Naopak předseda komunistů Vojtěch Filip i ve druhém kolem podpoří dosavadní hlavu státu Miloše Zemana. Společné stanovisko však komunisté zatím nepřijali. „KSČM nemá pro druhé kolo zatím žádné usnesení, ale já osobně budu podporovat Miloše Zemana,“ uvedl Filip.

I premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš uvedl, že Zemana bude volit ve druhém kole znovu. Doporučil mu ale, aby jasně deklaroval, že chce orientaci země na západ a že na východ jezdí jen kvůli firmám.

„Měl by se také distancovat od některých svých nejbližších spolupracovníků, kteří mu nedělají dobrou reklamu. Měl by pokračovat ve svých projevech a naši společnost spojovat,“ řekl Babiš na tiskové konferenci. Hnutí ANO...

Číst dál volby.idnes.cz