Národní divadlo chystá 19 premiér. Zdramatizuje Topola i Hakla, Baryšnikova představí jako herce

Ve vytyčené linii, kdy pracuje primárně s českým kontextem a zapojuje zajímavé tuzemské tvůrce mezi 30 a 40 lety, bude pokračovat činohra Národního divadla. V plánu na sezonu 2018/2019 má osm premiér.

Režisér a člen improvizačního divadla Vosto5 Jiří Havelka, jenž předloni pro Novou scénu připravil inscenaci Experiment myší ráj, chystá v rámci oslav výročí vzniku Československa adaptaci někdejšího hitu, hry Plukovník Švec od Rudolfa Medka. Představení má připomenout slavné i neslavné okamžiky ve zdejších dějinách.

I režisérka Petra Tejnorová patří do mladé generace, pro letošní rok na Nové scéně připravila Proslov k národu, což je autorská koláž z textů italského dramatika a režiséra Ascenia Celestiniho.

Zatímco pro Stavovské divadlo režíruje Jan Mikulášek pod názvem Kouzelná země adaptaci v pořadí třetího románu Jáchyma Topola Noční práce, pro Novou scénu svou povídku Návštěva přepracoval další špičkový současný spisovatel Emil Hakl. Bude to jeho divadelní debut.

"Jedná se o představení, kde se u dobře propečené kachny řeší chlapské věci. Událostní háv, který překročí tradiční kukátkový koncept, bude mít v rukou režisér Jan Frič," říká umělecký šéf činohry Daniel Špinar, podle kterého je dramatizace románů aktuálním režijním trendem.

Režisér Frič se chystá ještě na Moliérova Misantropa. Hru o muži, který pohrdá přetvářkou, ale zamiluje se do ženy, jež tento nešvar ztělesňuj...

Číst dál magazin.aktualne.cz