Ministerstvo dá veřejnosti k uctění památky Jana Masaryka jen hodinu

Ministerstvo dá veřejnosti k uctění památky Jana Masaryka jen hodinu
Foto: www.denik.cz

Široká veřejnost chtěla uctít památku Jana Masaryka, ministerstvo zahraničí ji ale v den úmrtí významného politika do Černínského paláce nepustí. Pietní akci k 70. výročí tragické smrti bývalého ministra zahraničních věcí svolala společnost Masarykovo demokratické hnutí.

Akce se měla konat 10. března právě na nádvoří Černínského paláce, kde bylo nalezeno Masarykovo tělo. Lidé tu ale v tento den u pamětní desky nepoloží květiny ani nezapálí svíčky. Nedostanou se sem. Stávající šéf diplomacie Martin Stropnický (ANO) odmítl pro Pražský deník záležitost komentovat a odkázal na tiskovou mluvčí svého úřadu.

„Pro veřejnost Černínský palác zpřístupníme po předchozí registraci v pátek 9. března mezi čtrnáctou a patnáctou hodinou. Registrace je nutná z bezpečnostních důvodů a kvůli logistice. Tradiční pietu tentýž den dopoledne bude za přítomnosti ministra zahraničí pořádat Společnost Jana Masaryka. 10. března není plánována žádná akce, ani pro veřejnost ani pro politiky,“ nastínila mluvčí ministerstva Irena Valentová.

S tím nesouhlasí pořadatelé akce. „Je zarážející, že v den takového výročí není ministerstvo zahraničí schopno zpřístupnit veřejnosti nádvoří Černínského paláce. Lidé jsou v pátek mezi druhou a třetí hodinou většinou v zaměstnání nebo ve škole,“ uvedla Hana Zelená, spolupořadatelka pietní akce. „Sobota byla ideální i pro mimopražské,“ dodal další organizátor Jan Sigmund...

Číst dál denik.cz