Drahoš je na tom lépe než Schwarzenberg, Zeman nemá moc kde brát hlasy. Mohou přijít "podpásovky"

Praha - Více než 38 procent hlasů pro Zemana i přes 26 procent pro Jiřího Drahoše v zásadě odpovídá tomu, co předpovídaly serióznější předvolební průzkumy. Nynější prezident sice v prvním kole s přehledem vyhrál, k celkovému vítězství mu nicméně chybí příliš mnoho hlasů na to, aby si mohl být před druhým kolem jistý.

Zeman tak stojí před těžkým úkolem - k necelým dvěma milionům hlasů z prvního kola musí sehnat další stovky tisíc, aby obhájil funkci. Před pěti lety přilákal ve druhém kole 2,7 milionu hlasů, což nebude snadné zopakovat. Nemá příliš kde brát. Tím, že dlouhodobě sázel na konfliktní styl, si udržoval podporu relativně velké části veřejnosti, zároveň si ale znepřátelil spíše umírněné voliče, které by nyní potřeboval.

Drahoš bude stahovat poměrně velký náskok. Startuje nicméně z lepších pozic, než měl v roce 2013 tehdejší Zemanův protikandidát Karel Schwarzenberg. Politologové si brzy všimli, že Drahoš sesbíral vyšší podporu než Schwarzenberg v Zemanových voličských baštách - tedy hlavně v menších obcích.

Už před oznámením volebních výsledků navíc Drahoš dostal důležitý bonus - jednoznačnou podporu od dalších protizemanovských kandidátů, kteří skončili za ním. Klíčovou otázkou samozřejmě zůstává, kolik z jejich voličů z prvního kola půjde ve druhém hlasovat pro Drahoše. Přinejmenším sázkové kanceláře se přiklánějí k tomu, že jich k urnám dorazí dostatek, aby Zeman ...

Číst dál zpravy.aktualne.cz