"Drahoš bude velkou výzvou." Na rozdíl od Zemana je střízlivý a v dobré kondici, píší v zahraničí

Praha - "Na Pražském hradě budou muset připravovat plán B," napsal slovenský Denník N v reakci na výsledky prvního kola prezidentských voleb v České republice.

Ty po sečtení všech hlasů vyhrál Miloš Zeman s 38,6 %. Druhý skončil Jiří Drahoš s 26,6 %. Naplnily se tak předvolební předpovědi, že právě on vyzve Zemana v druhém kole voleb 26. a 27. ledna.

"Ještě pár dní před volbou novináři spekulovali, že prezident Miloš Zeman by pří nízké účasti mohl vyhrát už v prvním kole," komentoval dál Denník N situaci na české politické scéně.

Slovenský novinář Martin Milan Šimečka zase ve svém komentáři předpovídá Drahošovi nelehkou cestu. "Miloš Zeman je mistrem nepředstavitelného a jeho vyzyvatel Jiří Drahoš se musí připravit na výpady, jakým ještě v životě nečelil," uvedl Šimečka.

Drahoš jako velká výzva

Média na Slovensku sledují české volby bedlivě. A nejsou jediná. Zeman a Drahoš plní například i stránky významných amerických a britských médií nebo agentur.

"Zemanova náklonnost ke krajně pravicovým uskupením a jeho vřelé vztahy s Ruskem a Čínou rozdělily společnost tak, že značná část voličů upřednostnila prozápadní kandidáty, jako například 68letého Jiřího Drahoše," napsala agentura Reuters, podle níž bude Drahoš pro Zemana "velkou výzvou".

Podle Reuters je tato prezidentská volba také spíše jakýmsi referendem o Zemanovi. Nynější českého prezidenta popisuje Reuters nejčastěji jako...

Číst dál zpravy.aktualne.cz