Dostavbu dálnice D4 obstará soukromá firma. Začne do dvou let, věří Ťok

Praha - Výstavbu chybějícího úseku dálnice D4 mezi Pískem a Příbramí kompletně zaplatí soukromá společnost. Stát jí následně bude platit za bezchybný provoz.

Ministerstvo dopravy dnes představilo firmám, které spolupráci na prvním dálničním PPP projektu (partnerství veřejného a soukromého sektoru) zvažují, parametry připravovaného zadávacího řízení a současně také časový harmonogram.

"PPP projekt dálnice D4 má mou plnou podporu a také podporu vlády," prohlásil ministr dopravy Dan Ťok (ANO) na konferenci, které se zúčastnilo zhruba 150 byznysmenů.

Stavba chybějící části úseku D4 o délce 32 kilometrů by mohla odstartovat do dvou let. V současnosti Ředitelství silnic a dálnic čeká na nové stanovisko k posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA). Podle odhadů by mohlo být vyřízeno v říjnu letošního roku. Stavební povolení by podle ministerstva dopravy mohlo být vydáno v druhé polovině roku 2019.

Další postup bude záležet mimo jiné na tom, zda se státu podaří vykoupit všechny potřebné pozemky. V současné době jich má stát vykoupeno zhruba 90 procent. Množství však v tomto případě nehraje roli. Výstavbu může zabrzdit i jeden vlastník, který nechce přijmout kompenzaci od státu. Takové spory dnes ministerstvo dopravy registruje takřka na všech plánovaných dálničních stavbách.

Ministerstvo předpokládá, že by celková investice do výstavby a následného provozování dálnice soukrom...

Číst dál zpravy.aktualne.cz