Co čeká Slovensko? Fico vší silou odvrací hrozbu pádu, zemi ale pravděpodobně čekají předčasné volby

Bratislava - Slovensko se ocitlo po vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka v nepřehledné politické krizi. Minulý pátek se po celé zemi konaly největší demonstrace od roku 1989. Desetitisíce lidí nejen v Bratislavě požadovaly konec vlády premiéra Roberta Fica.

Nejmenší vládní strana Most-Híd odejde z koalice, pokud se s partnery neshodne na konání předčasných voleb.

Ještě předtím v pondělí odstoupil Ficův spojenec ze strany Směr, ministr vnitra Robert Kaliňák. Jeho rezignaci požadovaly kromě demonstrantů také opoziční strany i Most-Híd. Šéf parlamentu a vládní Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko dokonce v úterý naznačil, že koalice jedná také o možnosti výměny premiéra.

Co nyní čeká Slovensko, kterým zmítá politická nejistota?

Ačkoliv se Robert Fico snaží udržet na svém místě za každou cenu, pád jeho vlády a vyhlášení předčasných voleb je v tuto chvíli nejpravděpodobnějším vyústěním nepřehledné politické situace, míní slovenský deník Sme.

Fico předčasné volby odmítá, a to i přesto, že mu hrozí rozpad vládní koalice. Její nejmenší člen, strana Most-Híd, na nich jednoznačně trvá. Další koaliční strana SNS už dříve dala najevo, že s předčasnými volbami problém nemá. Na pondělí svolal její předseda Andrej Danko, který je zároveň předsedou parlamentu, mimořádnou schůzi, na které budou poslanci jednat o návrhu vyslovit Ficovi nedůvěru.

Ten podaly opoziční strany. V p...

Číst dál zpravy.aktualne.cz