Být Okamurou, tak se stydím. Nevěřím, že to myslel vážně, kritizuje návrh zákona o referendu Svoboda

Aktuálně.cz: Co jste doporučil premiérovi Andreji Babišovi?

Cyril Svoboda: Nejlepší by bylo, kdyby se nemělo nic měnit a vše zůstalo při starém. U zásadních otázek týkajících se budoucnosti země by měl být vždy nejdříve schválen ústavní zákon. Teprve když je v parlamentu tímto ústavním zákonem rozhodnuta nějaká otázka, následuje referendum.

To je podle mě správná konstrukce. Referendum jako pojistka, že nahodilá většina v parlamentu nemůže v zásadních otázkách rozhodnout něco jen o své vůli. Lid to musí stvrdit. Tak jako se to stalo v případě vstupu země do Evropské unie.

Chápu ale, že si některé partaje daly obecné referendum do svých programů, slíbily je voličům. Pokud má být navrhovaný zákon schválen, je ovšem třeba absolutně zpřísnit tu proceduru a dramaticky zúžit spektrum otázek, kterých se takové referendum může týkat. Aby se to celé neotočilo proti zájmům země.

To, co navrhli poslanci SPD v čele s panem Okamurou, tyto nároky nesplňuje?

Být panem Okamurou, tak se za takovou amatérskou práci stydím. Nevěřím, že to myslí vážně, jistě nepočítá, že by takový návrh mohl být schválen, jen z toho vytlouká politický kapitál.

Hnutí SPD je připraveno nechat hlasovat v zásadě o všech věcech vnitřní nebo zahraniční politiky státu. Paradoxně je možné, že podle tohoto návrhu rozhodne relativně malá skupina občanů třeba i o zrušení SPD. Stejně tak by ale pan Okamura mohl iniciovat l...

Číst dál zpravy.aktualne.cz